Original price was: $16,000.00.$12,000.00Current price is: $12,000.00.
| Weight | 1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 32 cm |
| Composition | 100 % Tannat grape |
| Harvest | 2024 |
| Origen | The Creole, Entre Ríos, Argentina |
| Origin of grapes | Own vineyards, responsible cultivation, manual harvest. |
| Alcoholic graduation | 15,4 % v/v |
| reducing sugars | 3,98 g/l |
| Color | Intense red with dark violet hues and a deep shine |
| Aromas | Intense aromas of ripe blackberries, black plums and blueberries, spices and a |
| Flavor | Wide and firm entrance, powerful but well integrated tannins that provide |
| 91 points | GOLD MEDAL - XXXVI SAN JUAN WINE TASTING 2024 |





