Red wines
Download PDF factsheet
FREE SHIPPING nationwide when purchasing a box of 6 units or more.
Original price was: $111,000.00.$75,000.00Current price is: $75,000.00.
| Weight | 6 kg |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 25 × 31 cm |
| Composition | 100 % Tannat grape |
| Harvest | 2024 |
| Name of the wine | 329 Tannat 2024 |
| Origen | Own vineyards located in La Criolla, Entre Ríos, Argentina |
| Origin of grapes | 3 own hectares, responsible cultivation, manual harvest. |
| Breeding | Contribution of French oak notes through contact with selected wood. |
| Alcoholic graduation | 14,7 %v/v |
| reducing sugars | 2,21 g/l |
| 91 points | GOLD MEDAL - XXXVI SAN JUAN WINE TASTING 2024 |





