Bright ruby red color. It is distinguished by its velvety tannins that reinforce its elegant character..
$17,000.00
| Weight | 1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 32 cm |
| Composition | 100 % uva Merlot |
| Harvest | 2024 |
| Name of the wine | 329 Merlot 2024 |
| Origen | The Creole, Entre Ríos, Argentina |
| Origin of grapes | 3 own hectares, responsible cultivation, manual harvest. |
| Breeding | Contribution of French oak notes through contact with selected wood. |
| Alcoholic graduation | 14,7 %v/v |
| reducing sugars | 2,21 g/l |
| Color | Bright ruby red with delicate violet reflections that provide visual freshness. |
| Aromas | Ripe red fruits, plum, strawberry, delicate brushstrokes of sweet spices and subtle wooden background. |
| Flavor | Silky and enveloping entry with polished tannins that envelop the palate. Long and elegant finish, where memories of ripe black fruit and a delicate spicy background persist.. |
| 94 points | GOLD MEDAL - XXXVI SAN JUAN WINE TASTING 2024 |





